Sportujete? Zásady pitného režimu, které byste měli znát

Sportujete? Zásady pitného režimu, které byste měli znát

Pokud intenzivně cvičíte nebo sportujete denně více než 30 minut, vaše tělo přichází o důležité minerální látky.

Sportovci v každém věku – rodiče a trenéři malých a mladých sportovců, ale také rekreační sportovci, by měli si měli ještě před začátkem tělesné aktivity uvědomit důležitost pitného režimu. Odborníci v oblasti sportovní medicíny často zdůrazňují potřebu „predhydratácie“. Jde o dodržování pravidelného pitného režimu v průběhu celého dne, abyste byli přiměřeně hydratováni ještě předtím, než začnete cvičit. To usnadní hydrataci při posilování, cvičení nebo při různých hrách.

Samozřejmě, vodou nic nezkazíte především při kratším cvičení, tj pokud se mu věnujete kolem 30 – 40 minut. Na trhu je však množství výrobků se speciálními vlastnostmi vhodných právě pro ty, kteří se pohybu zvyknou věnovat déle a intenzivněji.

Iontové nápoje

Nejznámějšími z nich jsou iontové nápoje, které mají přidanou hodnotu v podobě minerálů a přiměřeného množství sacharidů a snižují pocit námahy. Najdete v nich sodík, kteří sportovci vylučují při pocení a je třeba doplnit ho. Při intenzivním cvičení se svalem sejde i cukr, bez něhož nemají dostatek energie. Je třeba si však dát pozor na obsah kalorií a racionální zvážit, kolik jich potřebujete pro svůj výkon. Pokud upřednostňujete menší množství kalorií, většina společností nabízí i takové iontové nápoje.

Jak vysvětlil lékař Peter Minárik, optimální výkony při cvičení a sportování jsou podmíněny i dostatečnou hydratací. Pocením se totiž ztrácí nejen voda, ale i minerální látky, především zmíněný sodík, méně draslík, hořčík a chlor. Při dlouho trvajícím cvičení a při podávání intenzivních sportovních výkonů dochází k výraznému velkému pocení a k významným ztrátám vody a sodíku.

Čtěte: Běh nebo chůze? Co je zdravější?

Navíc se spotřebovávají i zásoby svalového glykogenu. Proto je podle něj důležité, aby se ztráty tělesných tekutin kompenzovaly nejen pitím čisté vody, ale aby se nahradil i úbytek tělesných sacharidů (svalového glykogenu) a ztráty elektrolytů (zejména sodíku).

Dehydrataci při cvičení můžete snížit nebo její zamezit pitím dostatečného množství tekutin během, ale i před fyzickou činností, při které se očekává ztráta tekutin. Během cvičení byste měli pít pravidelně, ale to, jak často a jaké množství musíte pít, bude záviset na mnoha faktorech včetně intenzity a délky cvičení a také od počasí a fyzikálních vlastností, jako jsou vaše tělesná hmotnost a charakteristika pocení.

Horké měsíce

Během veder by se venkovní sporty měly provádět brzy ráno nebo pozdě odpoledne, přičemž je třeba se vyvarovat zbytečné fyzické námaze během nejžhavější části dne.

Pokud dehydratace při fyzické námaze překročí jedno až tři procenta tělesné hmotnosti, dochází k poklesu fyzického výkonu. Zdlouhavé cvičení v horkém prostředí, při kterém ztratíme množství tekutin rovné jen jednomu procentu tělesné hmotnosti, způsobuje zvýšení tělesné teploty, což je výsledkem sníženého pocení a průtoku krve kůží v důsledku dehydratace.

Při ztrátě tekutin představuje více než dvě procenta tělesné hmotnosti, ke které dojde při cvičení v horkém prostředí, se fyzický a dokonce i psychický výkon snižuje. Malé děti a mládež mohou mít v důsledku nedostatečné hydratace problémy s koncentrací či s krátkodobou pamětí.

Sportujete? Zásady pitného režimu, které byste měli znát

No Responses

Add Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..