Proč se ženy vidí v zrcadle ošklivější?

Proč se ženy vidí v zrcadle ošklivější?

Téměř každá žena se vidí v zrcadle méně krásná, než ve skutečnosti je. Hledá na sobě i ty nejmenší chybičky. Proč je to tak? Příčinou je náš mozek ale i pověra, že nejvyšší hodnota na ženě je její krása.

Zkoušení plavek je podle vědců z australské univerzity Flinders rozrušující a dostává je do deprese. Až sedmdesát procent žen se v plavkách vidí silnější než ve skutečnosti jsou. V průzkumu firmy Nivea 45 procent žen prozradilo, že pociťují úzkost, když mají jít v plavkách k bazénu či na pláž. Dokonce se cítí hůře než by se měli svléknout poprvé před partnerem.

Psychologové z Yale rozdělili ženy do dvou skupin – jedna si zkoušela plavky a druhá svetr. Po zkoušení jim dali vypočítat příklad. Větší problémy s vyřešením příkladu měla skupina žen, které si předtím zkoušeli plavky.

Nízké sebevědomí žen také potvrdil experiment další kosmetické značky, ve kterém policejní ilustrátor nejdříve portrétoval ženy podle jejich vlastního popisu a druhý portrét pak udělal na základě popisu jiných lidí. Výsledek byl poměrně jednoznačný. na portrétech s vlastním popisem byly ženy ošklivější.

Sledujte video: 10 rad jak zvládnout stres

Komplexy má možná i 90 procent žen, které by chtěly na sobě něco změnit. Přitom jistě každá žena ví, že vzhled je povrchní a důležitější jsou jiné přednosti. No i tak ženy chtějí být obdivovány právě pro vzhled.

„Často se setkávám s tím, že čím je žena krásnější a inteligentnější, tím vyšší jsou její nároky na sebe,“

říká psycholožka Jitka Douchová pro portál Idnes.cz.

Přílišná sebekritika? Příčinou je ACC

Neuropsychiatrické Louann Brizendine pro časopis Oprah říká, že „V mozku máme oblast, která zajišťuje negativní myšlení“. Autorka knihy Ženský mozek dodává: „Tato část mozku je naším soudcem. Říká: Jsem moc tlustá, jsem příliš stará …“

V přední části mozkové kůry je cingulární kůra (ACC) a tu aktivují mezilidské vztahy a situace. Pokud zpětná vazba není dobrá, spustí se „výstražný systém“.

V ženském mozku je právě tato oblast větší ve srovnání s mozkem mužů. Díky této oblasti si pamatujeme, kdo nás před lety pomluvit, vytkl nám drobný nedostatek …

Samozřejmě historie ženám nepřidává. Není tak dávno, kdy bylo hlavním cílem žen vydat se. A to šlo samozřejmě lepší tím pohlednější.

Další primitivní instinkty kážou, že muž si pro pokračování rodu vybírá ženu podle jejího vzhledu – mladě vypadající, s plnými ňadry, útlým pasem …

V každé kultuře jsou však jiné hodnoty krásy. Zatímco Evropa miluje štíhlé modelky a celebrity v afrických zemích platí stále, že plnější tvar ženy zaručí její vdávání.

Důležité je začít se mít ráda

Sebekritika se v nás formuje již od útlého dětství. „Pokud jsme byli konfrontovány s kritikou otce a terčem posměchu staršího bratra, když jsme nebyli idolem spolužáků ve třídě, přestali jsme si jako budoucí ženy věřit,“ říká psycholožka Douchová. Podle ní nám velmi nepomáhají ani matky.

Jak ale překonat tyto predispozice v dospělosti? „Základem je mít se ráda, přijmout se taková, jaká jste a těžit z jakékoli přednosti.“ Takže milé dámy, je to na vás.

Proč se ženy vidí v zrcadle ošklivější?

Rate this post

Add Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..