Orthorexia nervosa – posedlost zdravým jídlem

Orthorexia nervosa

V poslední době se objevil nový typ poruchy stravování – Orthorexia nervosa. Projevuje se tak, že lidé jsou přímo posedlí myšlenkou stravovat se tak, že si zlepší zdraví. Podle švýcarské potravinářské asociace tato nová vlna posedlosti ve stravování, která se nazývá “Orthorexia” nebo “Orthorexia nervosa” z řeckého “orthos”, což znamená správná a “orexis” znamená chuť, dosahuje znepokojujících rozměrů.

Orthorexia nervosa, posedlost zdravým jídlem je také nemoc

Ve snaze léčit si některé svoje vlastní nemoci nebo, jednoduše řečeno, dovést zdravou výživu až do extrému, si lidé postiženi orthorexii tvorí své vlastní specifická pravidla stravování. Tento problém jim zabírá stále více času, protože si vypracovávají vlastní stravovací postupy a plánují si druh a složení jednotlivých pokrmů na několik dní dopředu. Mnozí z nich si nosí s sebou své vlastní potraviny, když opouštějí svou domácnost, protože se obávají konzumovat běžně dostupné pokrmy. Mají strach z tuku, “chemikálii” nebo dalšímích složek, o kterých jsou přesvědčeni, že by jim mohly uškodit.

Dodržovat tento přísný režim vyžaduje pevnou vůli, proto tyto osoby pociťují silnou nadřazenost nad běžnými lidmi, kteří nemají takové sebeovládání. Dr. Steve Bratman, který jako první popsal orthorexii v roce 1997, uvedl, že člověk, který tráví své dny pojídáním tofu a zdravotních sušenek, může mít velmi vznešené pocity podobné, např. jako kdyby celý svůj život věnoval pomoci “bezdomovcům”.

Naopak, když tyto osoby poruší vlastní přísná pravidla pojídáním “zakázaných” potravin, cítí se velmi provinile. Většinou se za to potrestají zavedením ještě přísnějších stravovacích pravidel a omezením množství potravy. Chování těchto lidí se podobá chování osob, které trpí anorexií nebo bulimií nervosa. Rozdíl mezi těmito skupinami spočívá v tom, že anorektici a bulimici se zajímají o množství potravy, Orthorektici o její kvalitu.

V Evropě jsme nyní zahrnováni informacemi o tom, co je v potravě “dobré” a co je “špatné”. Výživáři nepovažují tento přístup za šťastný, protože v moderní západní společnosti podporuje neurotické vztahy k potravě. Mnoho Evropanů klade při plánování složení svého jídelníčku na první místo své zdraví. Ako tedy nalézt rovnováhu mezi zdravým stravováním a posedlostí?

Stejně jako v mnoha dalších aspektech spojených se stravováním je klíčem k řešení tohoto problému umírněnost. Změny ve výběru potravin mají být prováděné postupně a takovým způsobem, který vyhovuje osobním preferencím a životnímu stylu jednotlive. Zdravější stravování má mít pozitivní vliv na zdraví, aniž by omezovalo příjemné pocity z vlastního jídla nebo negativně ovlivňovalo vztahy s okolím. Pro zjištění, zda má zdravé stravování pozitivní vliv nebo se stává posedlostí, lze vyzkoušet “Bratmanův test na orthorexii”.

Další informace o Orthorexia nervosa

Bratmanův test na orthorexii

  • Trávíte více než 3 hodiny denně přemýšlením o své stravě?
  • Plánujete si pokrmy na několik dní dopředu?
  • Je pro vás nutriční hodnota vašich pokrmů důležitější než potěšení z vlastního jídla?
  • Snížila se kvalita vašeho života se zvyšováním kvality vašeho stravování?
  • Stali jste se postupem času na sebe přísnější?
  • Zvýšilo zdravější stravování vaši sebeúctu?
  • Vyloučili jste ze svého jídelníčku své oblíbené pokrmy a nahradil je “správnými”?
  • Působí vám vaše dieta potíže při stravování mimo domov nebo ve styku s rodinou a přáteli?
  • Máte pocit viny, když svou dietu porušíte?
  • Cítíte vlastní uspokojení, když se stravujete zdravě?

Čtyři až pět kladných odpovědí naznačuje, že je vhodné si odpočinout od problémů spojených s vlastním stravováním. Kladné odpovědi na všechny otázky znamenají, že jste zcela posedlí zdravou výživou.

TIP: Chcete skutečně trvale a zdravě zhubnout? Poraďte se s odborníky. Stačí jenom vyplnit formulář

Líbil se vám článek o Orthorexia nervosa, sdílejte ho

Add Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Age Verification

By clicking enter, I certify that I am over the age of 21 and will comply with the above statement.

Enter

Or

Exit
Always enjoy responsibily.